pixel
Qualifier
flag IN

India

Indian National Qualifier

Qualifier Starts

Sun 22-09-2019 / 07:30

map pin

The event is over, check out the results downbelow

National Finals On September 22nd the Champions of each Indian Qualifier will battle it out to find the National Champions to represent India at the Red Bull Rubik’s World Cup 2019 in Moscow, Russia.

Schedule: Startime: 10 AM Endtime: 6 PM

Speed Cubing Mixed

Final Standings

1
Vijay Kishore
2
Sripad Katrapati
3
Aryan Chhabra

Knockout Phase

Quarter-Final

Semi-Final

Final

Vijay Kishore
Anish Rajesh
3
0
00:07.987
00:09.536
00:09.693
00:10.986
00:07.863
00:11.593
Aryan Chhabra
Kunal Oak
3
0
00:08.678
00:09.767
00:08.843
00:09.765
00:09.537
00:12.833
Bhargav Naras...
Alaik Bhatia
2
3
00:09.910
00:09.025
00:11.180
00:10.598
00:09.683
00:09.929
00:10.244
00:10.530
00:10.917
00:09.330
Sripad Katrapati
Akash Rupela
3
0
00:10.702
00:12.718
00:07.492
00:13.004
00:08.157
00:09.305
Vijay Kishore
Aryan Chhabra
3
1
00:08.836
00:09.750
00:11.265
00:10.096
00:08.737
00:09.982
00:07.382
00:09.401
Alaik Bhatia
Sripad Katrapati
0
3
F
00:08.350
00:11.699
00:09.769
00:08.988
00:08.802
Vijay Kishore
Sripad Katrapati
3
2
00:08.962
00:10.012
00:09.263
00:08.923
00:08.727
00:08.273
00:07.282
00:11.910
00:08.624
00:08.759

Match for third place

Aryan Chhabra
Alaik Bhatia
3
1
00:07.348
00:11.764
00:09.053
00:08.393
00:05.924
00:10.441
00:09.878
00:12.120

Seeding Phase

1Vijay Kishore00:06.350
2Bhargav Narasimhan00:07.401
3Sripad Katrapati00:08.399
4Aryan Chhabra00:08.540
5Kunal Oak00:08.858
6Akash Rupela00:09.310
7Alaik Bhatia00:09.505
8Anish Rajesh00:10.225
9Harsh Shelwatkar00:13.848

Group A

Vijay Kishore
00:07.823
00:06.350
Sripad Katrapati
00:08.399
00:10.713
Anish Rajesh
00:10.225
F
Harsh Shelwatkar
00:13.894
00:13.848

Group B

Bhargav Narasimhan
00:07.401
00:09.647
Kunal Oak
00:08.858
00:11.306
Alaik Bhatia
00:11.258
00:09.505

Group C

Aryan Chhabra
00:10.921
00:08.540
Akash Rupela
00:12.077
00:09.310
Fastest Hand Mixed

Final Standings

1
Bhargav Narasimhan
2
Sripad Katrapati
3
Kunal Oak

Knockout Phase

Quarter-Final

Semi-Final

Final

Bhargav Naras...
Shantanu Awale
2
0
00:16.621
00:22.253
00:13.259
00:25.388
Kunal Oak
Nithin Babu
2
1
00:15.420
00:15.636
00:20.277
00:14.778
00:15.225
00:19.162
Sripad Katrapati
Akash Rupela
2
0
00:13.452
00:18.728
00:14.531
00:21.806
Harsh Shelwatkar
Vijay Kishore
2
1
00:25.037
00:18.417
00:18.323
00:19.837
00:18.675
00:19.317
Bhargav Naras...
Kunal Oak
2
0
00:13.652
00:17.591
00:16.805
00:18.386
Sripad Katrapati
Harsh Shelwatkar
2
0
00:17.042
00:17.420
00:19.560
00:19.865
Bhargav Naras...
Sripad Katrapati
2
1
00:12.580
00:14.624
00:17.012
00:12.864
00:13.427
00:17.666

Match for third place

Harsh Shelwatkar
Kunal Oak
1
2
00:18.699
00:19.090
00:19.055
00:17.528
00:18.293
00:14.117

Seeding Phase

1Bhargav Narasimhan00:13.508
2Sripad Katrapati00:14.589
3Harsh Shelwatkar00:16.056
4Kunal Oak00:16.561
5Nithin Babu00:17.886
6Vijay Kishore00:18.324
7Akash Rupela00:18.367
8Shantanu Awale00:20.117

Group A

Bhargav Narasimhan
00:13.508
00:14.695
Harsh Shelwatkar
00:16.056
00:16.149
Nithin Babu
00:17.886
00:19.081
Vijay Kishore
00:18.324
00:25.273

Group B

Sripad Katrapati
00:14.589
00:16.419
Kunal Oak
00:17.458
00:16.561
Akash Rupela
00:18.367
F
Shantanu Awale
00:23.479
00:20.117
Re-Scramble Mix

Final Standings

1
Aniketh Arya
2
Rehaan Rasheed
3
Alaik Bhatia

Knockout Phase

Round of 6

Semi-Final

Final

Aniketh Arya
Sukant Koul
Shantanu Awale
2
0
00:31.056
00:41.140
00:34.934
00:41.681
Alaik Bhatia
Rehaan Rasheed
Vaishnav Nitesh
2
0
00:30.907
00:42.041
00:29.235
00:44.306
Aniketh Arya
Sukant Koul
2
0
00:31.089
F
00:32.927
F
Alaik Bhatia
Rehaan Rasheed
0
2
00:46.791
00:32.540
00:41.954
00:30.095
Aniketh Arya
Rehaan Rasheed
2
0
00:30.246
00:31.859
00:28.934
00:29.503

Match for third place

Sukant Koul
Alaik Bhatia
0
2
F
00:32.819
F
00:33.135

Seeding Phase

1Aniketh Arya00:30.392
2Alaik Bhatia00:30.571
3Rehaan Rasheed00:33.987
4Sukant Koul00:34.529
5Shantanu Awale00:36.036
6Vaishnav Nitesh00:42.725

Group A

Aniketh Arya
00:35.593
00:30.392
Sukant Koul
F
00:34.529
Vaishnav Nitesh
00:57.827
00:42.725

Group B

Alaik Bhatia
00:30.571
00:34.773
Rehaan Rasheed
00:47.118
00:33.987
Shantanu Awale
F
00:36.036
Speed Cubing Female

Final Standings

1
Lakshimi Rajaram
2
Priya Dharshini
3
Deepshika Lakshminarasimhan

Knockout Phase

Round of 6

Semi-Final

Final

Priya Dharshini
Chahat Gupta
Riddhi Shukla
3
2
00:27.558
00:59.506
F
00:28.403
00:33.489
00:33.413
00:22.928
00:23.617
00:24.371
00:30.293
Lakshimi Rajaram
Deepshika Lak...
Komal Gupta
3
0
00:16.400
00:37.005
00:21.082
00:22.908
00:28.294
00:31.534
Priya Dharshini
Chahat Gupta
3
0
00:15.595
00:26.295
00:14.718
00:23.957
00:17.183
00:21.978
Lakshimi Rajaram
Deepshika Lak...
3
1
00:13.717
00:17.578
00:22.216
00:18.338
00:12.768
00:21.351
00:16.685
00:19.486
Priya Dharshini
Lakshimi Rajaram
2
3
00:18.843
00:36.159
00:19.542
F
00:20.273
00:18.885
00:23.767
00:17.890
00:22.311
00:16.905

Match for third place

Chahat Gupta
Deepshika Lak...
0
3
00:23.786
00:18.154
00:23.073
00:22.213
00:38.547
00:23.536

Seeding Phase

1Priya Dharshini00:13.317
2Lakshimi Rajaram00:14.838
3Deepshika Lakshminarasimhan00:18.605
4Chahat Gupta00:21.374
5Riddhi Shukla00:23.179
6Komal Gupta00:27.427

Group A

Priya Dharshini
00:13.317
00:16.236
Riddhi Shukla
00:23.179
00:32.506
Komal Gupta
00:32.351
00:27.427

Group B

Lakshimi Rajaram
00:15.342
00:14.838
Deepshika Lakshminarasimhan
00:21.133
00:18.605
Chahat Gupta
00:24.867
00:21.374
Follow us on Social Media and stay up to date with our events!#redbullmindgamers #redbullrubikscube
Our Partners:
partner rubiks
partner playful