pixel
Qualifier
flag IN

India

Hyderabad Qualifier

Qualifier Starts

Sat 07-09-2019 / 06:30

map pin

The event is over, check out the results downbelow

The Event is free of charge - limited amount of slots

Prizes:1st Place of a Game Mode - Wins an exclusive trip to the World Finals in Moscow, Russia

Schedule: Startime: 10 AM Endtime: 6 PM

Speed Cubing Mixed

Final Standings

1
Harsh Shelwatkar
2
Krishna Advait Sripada
3
Rehaan Rasheed

Knockout Phase

Quarter-Final

Semi-Final

Final

Murali Krishna
Dattatreya Sa...
3
0
00:12.420
00:18.596
00:12.682
00:18.339
00:12.580
00:20.234
Harsh Shelwatkar
Pavanakula21
3
0
00:11.881
00:14.970
00:14.022
F
00:10.932
00:16.699
Rehaan Rasheed
Anirudh Pulav...
3
0
00:14.986
00:15.544
00:12.690
00:16.966
00:13.347
00:15.385
Krishna Advai...
Krishnam Raju...
3
0
00:11.934
00:14.593
00:13.633
00:15.395
00:14.274
00:15.041
Murali Krishna
Harsh Shelwatkar
1
3
00:15.585
00:10.944
00:12.020
00:10.839
00:11.162
F
00:12.166
00:10.126
Rehaan Rasheed
Krishna Advai...
0
3
00:11.548
00:10.992
00:13.260
00:09.666
00:14.134
00:12.627
Harsh Shelwatkar
Krishna Advai...
3
0
00:11.233
00:16.494
00:09.257
00:12.475
00:09.539
00:14.495

Match for third place

Murali Krishna
Rehaan Rasheed
0
3
00:14.347
00:13.076
00:12.919
00:11.915
00:16.219
00:16.090

Seeding Phase

1Murali Krishna00:12.069
2Rehaan Rasheed00:12.102
3Krishna Advait Sripada00:12.198
4Harsh Shelwatkar00:12.294
5Pavanakula2100:13.134
6Krishnam Raju Gadiraju00:14.692
7Anirudh Pulavarthy00:15.065
8Dattatreya Sai Kishore Chod...00:15.314
9Sai Kumar Akula00:16.179
10Tejas Parse00:17.796
11m_furkhan00:17.928
12Suhail Prasad00:20.381
13Chahat Gupta00:27.547
14Simran Prasad00:58.547

Group A

Murali Krishna
00:15.860
00:12.069
Harsh Shelwatkar
F
00:12.294
Pavanakula21
00:13.754
00:13.134
Anirudh Pulavarthy
00:15.065
F
Suhail Prasad
00:21.192
00:20.381
Chahat Gupta
00:27.547
F
Simran Prasad
00:58.547
F

Group B

Rehaan Rasheed
00:12.102
00:14.049
Krishna Advait Sripada
00:14.557
00:12.198
Krishnam Raju Gadiraju
00:20.121
00:14.692
Dattatreya Sai Kishore Chod...
00:20.477
00:15.314
Sai Kumar Akula
00:24.672
00:16.179
Tejas Parse
00:19.553
00:17.796
m_furkhan
00:20.665
00:17.928
Fastest Hand Mixed

Final Standings

1
Harsh Shelwatkar
2
Rehaan Rasheed
3
Murali Krishna

Knockout Phase

Quarter-Final

Semi-Final

Final

Harsh Shelwatkar
Krishna Advai...
2
0
00:17.982
00:33.708
00:19.411
00:31.531
Murali Krishna
Sai Kumar Akula
2
0
00:28.261
00:28.841
00:19.770
00:39.288
Krishnam Raju...
Anirudh Pulav...
2
0
00:23.380
01:12.111
00:27.270
00:34.300
Rehaan Rasheed
Tejas Parse
2
0
00:23.043
00:28.250
00:22.355
00:26.784
Harsh Shelwatkar
Murali Krishna
2
0
00:19.197
00:27.706
00:16.428
00:26.596
Krishnam Raju...
Rehaan Rasheed
1
2
00:25.407
00:21.003
00:21.498
00:26.854
00:20.766
00:19.786
Harsh Shelwatkar
Rehaan Rasheed
2
0
00:18.119
00:22.349
00:18.898
00:22.498

Match for third place

Murali Krishna
Krishnam Raju...
2
0
00:16.695
00:23.526
00:21.185
00:25.433

Seeding Phase

1Harsh Shelwatkar00:16.625
2Krishnam Raju Gadiraju00:21.700
3Rehaan Rasheed00:21.860
4Murali Krishna00:22.133
5Sai Kumar Akula00:22.161
6Tejas Parse00:25.323
7Anirudh Pulavarthy00:27.512
8Krishna Advait Sripada00:29.860
9Pavanakula2100:32.551
10Dattatreya Sai Kishore Chod...00:36.623
11Suhail Prasad00:37.470
12m_furkhan00:42.528

Group A

Rehaan Rasheed
00:26.255
00:21.860
Murali Krishna
00:24.592
00:22.133
Sai Kumar Akula
00:22.161
00:52.744
Anirudh Pulavarthy
00:27.512
00:27.542
Krishna Advait Sripada
00:29.860
F
Dattatreya Sai Kishore Chod...
00:36.623
F

Group B

Harsh Shelwatkar
00:16.625
00:24.697
Krishnam Raju Gadiraju
00:32.330
00:21.700
Tejas Parse
00:25.323
00:28.419
Pavanakula21
00:40.247
00:32.551
Suhail Prasad
00:37.470
F
m_furkhan
00:42.528
00:48.379
Re-Scramble Mix

Final Standings

1
Rehaan Rasheed
2
Tejas Parse
3
Pavanakula21

Knockout Phase

Quarter-Final

Semi-Final

Final

Rehaan Rasheed
Krishna Advai...
2
0
00:33.205
F
00:31.487
03:49.732
m_furkhan
Krishnam Raju...
1
2
F
01:32.318
02:02.826
F
01:35.115
01:31.042
Tejas Parse
Anirudh Pulav...
2
0
01:20.557
F
02:30.733
Pavanakula21
Dattatreya Sa...
2
0
01:33.853
F
00:59.311
03:19.724
Rehaan Rasheed
Krishnam Raju...
2
0
00:32.127
F
00:29.757
01:55.552
Tejas Parse
Pavanakula21
2
1
01:13.884
00:55.403
00:56.222
F
00:50.322
F
Rehaan Rasheed
Tejas Parse
2
0
00:30.368
00:59.273
00:30.228
F

Match for third place

Krishnam Raju...
Pavanakula21
0
2
01:39.445
01:03.557
02:02.152
01:03.944

Seeding Phase

1Rehaan Rasheed00:30.517
2Tejas Parse00:57.711
3Pavanakula2101:07.045
4m_furkhan01:48.403
5Krishnam Raju Gadiraju02:18.915
6Dattatreya Sai Kishore Chod...02:25.518
7Anirudh Pulavarthy03:50.846
8Krishna Advait Sripada04:21.985
9Murali Krishna

Group A

Rehaan Rasheed
00:35.234
00:30.517
Tejas Parse
00:57.711
F
Pavanakula21
01:30.270
01:07.045
m_furkhan
F
01:48.403
Krishnam Raju Gadiraju
02:27.090
02:18.915
Dattatreya Sai Kishore Chod...
02:25.518
03:34.751
Anirudh Pulavarthy
F
03:50.846
Krishna Advait Sripada
04:44.028
04:21.985
Murali Krishna
F
F
Speed Cubing Female

Knockout Phase

Final

Simran Prasad
Chahat Gupta
0
3
00:52.132
00:26.568
00:57.067
00:29.966
00:55.771
00:20.753
Follow us on Social Media and stay up to date with our events!#redbullmindgamers #redbullrubikscube
Our Partners:
partner rubiks
partner playful