pixel
Qualifier
flag ES

Spain

Madrid Qualifier - UPM

Qualifier Starts

Fri 20-09-2019 / 14:30

map pin

The event is over, check out the results downbelow

Spain - Madrid Qualifier - UPM
Spain

In collaboration with the WCA (World Cube Association) the Red Bull Rubik’s World Cup holds its Spain Qualifier in Madrid on the 20th of September

The Event is free of charge - limited amount of slots

Prizes:1st Place of a Game Mode - Wins an exclusive trip to the World Finals in Moscow, Russia

Schedule: Startime: 14:30 CET

  • 14:30 - Check In & Registration
  • 14:50 - Tutorial & Rules
  • 15:00 - Seeding Speedcubing
  • 15:25 - Seeding Fastest Hand
  • 15:50 - Seeding Re-Scramble
  • 16:50 - Speedcubing Mixed KO Brackets 32/16/8
  • 17:45 - Fastest Hand KO Brackets 32/16/8
  • 18:30 - Speedcubing Female KO Brackets 8
  • 18:45 - Re-Scramble KO Brackets 16/8
  • 19:40 - Speedcubing Female Finals
  • 20:05 - Re-Scramble Finals
  • 20:25 - Fastest Hand Finals
  • 20:45 - Speedcubing Finals
  • 21:15 - Winner Ceremony

This Event is one out of 3 collaboration Events between the WCA and Red Bull Mind Gamers, on the days after the Red Bull Qualifier the official WCA UPM Open 2019 will take place in the same venue. For more information regarding the WCA Event please visit the Event page

Speed Cubing Mixed

Final Standings

1
Sebastian Weyer
2
Manuel Prieto de Anton
3
Viktor Kalmar

Knockout Phase

Round of 19

Round of 16

Quarter-Final

Semi-Final

Final

Sebastian Weyer
Roberto Sánchez
Fernando Astasio
3
2
00:23.418
00:27.262
F
00:22.735
00:19.880
00:39.585
00:20.709
00:19.602
00:18.908
00:29.733
Marcin Jakubo...
Daniel Ortega...
Jorge Marin S...
Sofía Guerrer...
Kalina Jakubo...
Eki Gonzalez ...
Viktor Kalmar
Roberta Pereira
Mauro Andrés ...
3
1
F
00:19.792
00:23.696
00:23.825
00:19.775
F
00:19.832
00:26.501
Julen Simon I...
Lina Tissier
Manuel Prieto...
Daniel Del Ol...
Zihua Zhao
1
3
00:34.761
F
00:38.857
00:27.161
00:30.590
00:25.472
00:38.941
00:22.392
David Serban ...
Carmen Centel...
Sebastian Weyer
Roberto Sánchez
3
1
00:08.275
00:29.003
00:08.742
00:20.401
F
00:21.698
00:09.823
00:19.463
Marcin Jakubo...
Daniel Ortega...
3
0
00:13.330
00:14.350
00:13.340
00:13.900
00:12.190
Jorge Marin S...
Sofía Guerrer...
3
0
00:11.264
00:19.790
00:10.140
00:15.756
00:11.616
00:20.581
Kalina Jakubo...
Eki Gonzalez ...
3
0
00:11.859
00:13.747
00:10.485
F
00:07.577
00:23.469
Viktor Kalmar
Roberta Pereira
3
0
00:11.710
00:20.180
00:09.060
00:16.390
00:08.660
00:13.910
Julen Simon I...
Lina Tissier
3
0
00:06.720
00:17.690
00:10.610
00:26.750
00:10.620
00:15.860
Manuel Prieto...
Daniel Del Ol...
3
0
00:10.500
00:26.060
00:09.710
00:19.700
00:11.550
00:23.940
David Serban ...
Carmen Centel...
3
0
00:10.246
00:17.029
00:11.103
00:17.540
00:11.120
00:11.901
Sebastian Weyer
Marcin Jakubo...
3
0
00:07.100
00:14.510
00:06.340
00:14.480
00:05.880
00:08.980
Jorge Marin S...
Kalina Jakubo...
0
3
00:13.603
00:10.750
00:10.387
00:09.943
00:12.305
00:09.835
Viktor Kalmar
Julen Simon I...
3
2
00:10.090
00:08.688
00:10.483
00:10.396
00:10.641
00:10.994
00:10.524
00:12.464
00:08.924
00:14.425
Manuel Prieto...
David Serban ...
3
0
00:08.041
00:13.561
00:08.612
00:11.639
00:08.741
00:10.808
Sebastian Weyer
Kalina Jakubo...
3
0
00:08.395
00:09.590
00:07.553
00:10.443
00:07.408
00:10.697
Viktor Kalmar
Manuel Prieto...
1
3
00:10.506
F
00:10.504
00:09.226
00:10.077
00:10.043
00:09.760
00:09.636
Sebastian Weyer
Manuel Prieto...
3
0
00:08.154
00:09.931
00:07.413
F
00:07.982
F

Match for third place

Kalina Jakubo...
Viktor Kalmar
1
3
00:09.680
00:08.866
00:08.692
00:08.847
00:12.761
00:11.548
00:12.136
00:09.750

Seeding Phase

1Sebastian Weyer00:06.298
2Viktor Kalmar00:07.849
3Manuel Prieto de Anton00:08.449
4Jorge Marin Segovia00:09.549
5Kalina Jakubowska00:09.989
6David Serban Enescu00:10.059
7Julen Simon Iriarte00:10.929
8Marcin Jakubowski00:12.269
9Daniel Ortega Pastor00:14.009
10Lina Tissier00:14.599
11Carmen Centelles Guarc00:14.669
12Eki Gonzalez Garcia00:14.719
13Sofía Guerrero Neto00:15.873
14Zihua Zhao00:17.269
15Roberta Pereira00:18.399
16Roberto Sánchez00:18.661
17Fernando Astasio00:25.728
18Mauro Andrés García00:25.809
19Daniel Del Olmo Rodrigo00:27.020

Group A

Sebastian Weyer
00:06.298
F
Viktor Kalmar
00:07.849
00:08.129
Manuel Prieto de Anton
00:08.449
00:10.289
Jorge Marin Segovia
00:11.199
00:09.549
Kalina Jakubowska
00:11.159
00:09.989
David Serban Enescu
00:11.339
00:10.059
Julen Simon Iriarte
00:10.929
00:15.339
Marcin Jakubowski
00:12.479
00:12.269
Daniel Ortega Pastor
00:14.009
00:14.199
Lina Tissier
00:15.129
00:14.599
Carmen Centelles Guarc
00:14.669
00:20.359
Eki Gonzalez Garcia
00:14.719
F
Sofía Guerrero Neto
00:16.727
00:15.873
Zihua Zhao
00:17.269
00:21.859
Roberta Pereira
00:20.399
00:18.399
Roberto Sánchez
00:18.661
00:19.021
Fernando Astasio
00:29.514
00:25.728
Mauro Andrés García
00:25.809
00:29.489
Daniel Del Olmo Rodrigo
00:27.020
00:35.891
Fastest Hand Mixed

Final Standings

1
Philipp Weyer
2
Sebastian Weyer
3
Julen Simon Iriarte

Knockout Phase

Round of 18

Round of 16

Quarter-Final

Semi-Final

Final

Philipp Weyer
Mauro Andrés ...
Zihua Zhao
2
1
00:56.304
01:17.119
F
00:48.771
01:41.589
F
Marcin Jakubo...
Viktor Kalmar
Julen Simon I...
Roberta Pereira
Manuel Prieto...
Sofía Guerrer...
Sebastian Weyer
Daniel Del Ol...
Fernando Astasio
2
0
01:05.697
F
00:51.400
F
Jorge Marin S...
Eki Gonzalez ...
David Serban ...
Roberto Sánchez
Kalina Jakubo...
Daniel Ortega...
Philipp Weyer
Mauro Andrés ...
2
0
00:15.589
01:28.829
00:16.769
01:11.699
Marcin Jakubo...
Viktor Kalmar
0
2
00:37.562
00:25.158
F
00:19.875
Julen Simon I...
Roberta Pereira
2
0
00:25.791
F
00:27.793
00:55.782
Manuel Prieto...
Sofía Guerrer...
2
0
00:23.588
00:54.816
00:22.051
F
F
Sebastian Weyer
Daniel Del Ol...
2
0
00:18.343
00:57.699
00:17.626
00:52.102
Jorge Marin S...
Eki Gonzalez ...
2
1
00:23.429
00:54.259
00:25.509
00:24.779
00:18.989
00:31.319
David Serban ...
Roberto Sánchez
2
0
00:20.269
01:18.499
00:20.009
F
Kalina Jakubo...
Daniel Ortega...
2
0
00:24.241
00:31.860
00:23.673
F
Philipp Weyer
Viktor Kalmar
2
0
00:13.481
00:22.922
00:16.916
00:17.277
Julen Simon I...
Manuel Prieto...
2
1
00:20.209
00:20.699
00:20.579
00:18.119
00:19.329
00:20.319
Sebastian Weyer
Jorge Marin S...
2
0
00:20.035
00:26.371
00:15.016
00:22.775
David Serban ...
Kalina Jakubo...
2
0
00:20.229
00:20.369
00:19.449
00:32.049
Philipp Weyer
Julen Simon I...
2
0
00:15.216
00:20.085
00:15.370
00:17.946
Sebastian Weyer
David Serban ...
2
0
00:16.626
00:19.752
00:16.376
00:17.745
Philipp Weyer
Sebastian Weyer
2
0
00:14.401
00:18.080
00:15.193
F

Match for third place

Julen Simon I...
David Serban ...
1
0
01:00.000
02:00.000

Seeding Phase

1Philipp Weyer00:10.029
2Sebastian Weyer00:15.039
3David Serban Enescu00:19.539
4Julen Simon Iriarte00:19.638
5Manuel Prieto de Anton00:20.578
6Kalina Jakubowska00:21.299
7Jorge Marin Segovia00:21.479
8Marcin Jakubowski00:22.109
9Viktor Kalmar00:22.399
10Eki Gonzalez Garcia00:26.649
11Daniel Ortega Pastor00:26.889
12Sofía Guerrero Neto00:39.149
13Roberta Pereira00:46.539
14Roberto Sánchez00:53.759
15Daniel Del Olmo Rodrigo01:14.859
16Mauro Andrés García01:22.460
17Zihua Zhao01:27.666
18Fernando Astasio01:45.633

Group A

Philipp Weyer
00:10.029
00:15.509
Sebastian Weyer
00:15.039
00:17.289
David Serban Enescu
00:19.539
00:19.999
Julen Simon Iriarte
00:19.638
00:23.812
Manuel Prieto de Anton
00:26.336
00:20.578
Kalina Jakubowska
00:21.299
00:25.119
Jorge Marin Segovia
00:21.479
00:27.339
Marcin Jakubowski
00:22.109
00:22.639
Viktor Kalmar
00:22.399
00:26.729
Eki Gonzalez Garcia
00:29.929
00:26.649
Daniel Ortega Pastor
00:26.889
00:59.909
Sofía Guerrero Neto
00:42.669
00:39.149
Roberta Pereira
00:46.539
00:52.229
Roberto Sánchez
01:39.709
00:53.759
Daniel Del Olmo Rodrigo
02:36.789
01:14.859
Mauro Andrés García
02:00.940
01:22.460
Zihua Zhao
01:49.828
01:27.666
Fernando Astasio
F
01:45.633
Re-Scramble Mix

Final Standings

1
Berta García Parra
2
Marcin Jakubowski
3
Kalina Jakubowska

Knockout Phase

Round of 14

Quarter-Final

Semi-Final

Final

Berta García ...
Julen Simon I...
Jorge Marin S...
2
0
00:55.119
F
02:50.499
F
Kalina Jakubo...
Fernando Astasio
2
0
00:01.000
F
00:01.000
F
Sebastian Weyer
Daniel Del Ol...
2
0
00:45.579
F
00:58.949
F
Marcin Jakubo...
Eki Gonzalez ...
David Serban ...
2
1
F
F
F
01:15.902
02:53.642
F
02:01.947
02:13.221
Viktor Kalmar
Zihua Zhao
2
0
00:49.029
F
00:46.343
F
Manuel Prieto...
Roberto Sánchez
2
1
F
02:33.009
01:21.078
01:58.289
01:19.019
F
Berta García ...
Julen Simon I...
2
0
F
F
00:23.331
01:42.372
00:21.174
F
Kalina Jakubo...
Sebastian Weyer
2
0
00:44.429
F
00:48.839
01:07.849
Marcin Jakubo...
Eki Gonzalez ...
2
0
00:46.049
01:31.410
00:34.889
01:47.579
Viktor Kalmar
Manuel Prieto...
2
1
F
00:52.933
00:38.906
F
00:41.594
F
Berta García ...
Kalina Jakubo...
2
0
00:33.888
F
00:34.155
00:39.158
Marcin Jakubo...
Viktor Kalmar
2
0
00:33.027
01:02.848
00:37.260
00:51.276
Berta García ...
Marcin Jakubo...
2
0
00:32.132
00:39.692
00:33.788
F

Match for third place

Kalina Jakubo...
Viktor Kalmar
2
1
F
00:45.228
00:59.021
F
00:38.999
00:56.316

Seeding Phase

1Berta García Parra00:29.649
2Marcin Jakubowski00:33.719
3Viktor Kalmar00:41.879
4Kalina Jakubowska00:44.129
5Sebastian Weyer00:51.749
6Manuel Prieto de Anton00:57.109
7Eki Gonzalez Garcia01:42.264
8Julen Simon Iriarte01:43.809
9Jorge Marin Segovia01:52.419
10David Serban Enescu02:05.169
11Roberto Sánchez02:37.179
12Daniel Del Olmo Rodrigo03:15.159
13Fernando Astasio
14Zihua Zhao

Group A

Berta García Parra
00:52.389
00:29.649
Marcin Jakubowski
00:33.719
00:42.679
Viktor Kalmar
00:41.879
F
Kalina Jakubowska
01:04.949
00:44.129
Sebastian Weyer
00:51.749
00:52.289
Manuel Prieto de Anton
00:57.109
00:59.449
Eki Gonzalez Garcia
03:06.489
01:42.264
Julen Simon Iriarte
01:43.809
F
Jorge Marin Segovia
01:52.419
F
David Serban Enescu
02:05.169
03:15.179
Roberto Sánchez
02:37.179
F
Daniel Del Olmo Rodrigo
04:33.825
03:15.159
Fernando Astasio
F
Zihua Zhao
F
Speed Cubing Female

Final Standings

1
Kalina Jakubowska
2
Lina Tissier
3
Sofía Guerrero Neto

Knockout Phase

Round of 5

Semi-Final

Final

Kalina Jakubo...
Sofía Guerrer...
Roberta Pereira
3
1
00:15.126
00:21.130
00:17.729
00:17.255
00:13.816
00:21.784
00:12.744
F
Lina Tissier
Carmen Centel...
Kalina Jakubo...
Sofía Guerrer...
3
0
00:10.731
00:14.955
00:09.829
00:17.710
00:09.635
00:16.288
Lina Tissier
Carmen Centel...
3
0
00:14.285
00:19.561
00:17.471
00:22.429
00:13.972
00:19.561
Kalina Jakubo...
Lina Tissier
3
0
00:09.581
00:18.957
00:10.807
00:17.430
00:10.386
00:17.414

Match for third place

Sofía Guerrer...
Carmen Centel...
3
0
00:17.930
00:20.072
00:18.525
00:19.529
00:16.808
00:17.617

Seeding Phase

1Kalina Jakubowska00:09.989
2Lina Tissier00:14.599
3Carmen Centelles Guarc00:14.669
4Sofía Guerrero Neto00:15.873
5Roberta Pereira00:18.399

Group A

Kalina Jakubowska
00:09.989
Lina Tissier
00:14.599
Carmen Centelles Guarc
00:14.669
Sofía Guerrero Neto
00:15.873
Roberta Pereira
00:18.399
Follow us on Social Media and stay up to date with our events!#redbullmindgamers #redbullrubikscube
Our Partners:
partner rubiks
partner playful