pixel
bos

Boston, MA 02116, USA

September 22nd 2018 – September 23rd 2018

Watch the national winners from 12 different countries competing in the first Red Bull Rubik’s Cube World Championship Finals on Sept 22 in Boston, US!

The Red Bull Rubik’s Cube World Championship is a new, global competition designed to challenge the most accomplished Cube solvers in one of the most exhilarating emerging sports, featuring a host of new game-modes and events presented in a never before seen knockout tournament.

Competition Categories:

  • Re-Scramble Finals
  • Fastest Hand Finals
  • Speed Cubing (Female) Finals
  • Speed Cubing (Mixed) Finals

Claim one of the last spots at the (US qualifier on Sept 21) or come observe the Finals in Boston on September 22nd 2018.

  • Doors for spectators open at 4pm
  • Event finishes at approximately 6:30pm

About the event: The Red Bull Rubik’s Cube World Championship is part of Red Bull Mind Gamers, global hub for mental challenges that stretch the mind. On www.redbullmindgamers.com, you’ll find a range of thought-provoking games, quizzes and challenges, as well as articles and stories about the mind universe.

And when you’re ready to test your skills against others, Red Bull Mind Gamers runs global competitive tournaments to give the greatest Mind Gamers the opportunity to show their skills worldwide. At these events both teams and individuals can prove their mental power in a range of problem-solving scenarios, across a variety of disciplines, ranging from Escape Rooms to Rubik’s Cube Speed Solving.

Red Bull Mind Gamers: Think Brilliant.

Find more info on redbullmindgamers.com/rubiks/championship Follow Red Bull Mind Gamers on Facebook Follow Red Bull Mind Gamers on Twitter #RedBullMindGamers #RedBullRubiksCube

Red Bull Rubiks Cube World Championship Finals Cyclorama Boston, 539 Tremont St Boston, MA 02116, USA

Speed Cubing Mixed

Final Standings

1
Feliks Zemdegs
2
Bill Wang
3
Sebastian Weyer

Knockout Phase

Round of 16

Quarter-Final

Semi-Final

Final

Feliks Zemdegs
Dmitry Dobryakov
3
0
00:04.950
00:07.147
00:06.250
00:08.772
00:07.241
00:11.208
Kevin Hays
Hunor Bózsing
3
2
00:09.877
00:12.999
00:09.287
00:09.607
00:10.518
00:10.032
00:11.234
00:09.914
00:09.612
00:10.809
Tanzer Balimtas
Wojciech Knott
3
1
00:09.615
00:13.776
00:09.169
00:10.286
00:11.203
00:08.835
00:07.110
00:11.533
Philipp Weyer
Vijay Kishor
3
1
00:07.904
00:08.546
00:08.370
00:09.130
F
00:08.982
00:07.518
00:09.940
Bill Wang
Daniel Sheppard
3
0
00:07.400
00:10.468
00:08.143
00:09.542
00:06.326
00:11.991
Pedro Roque
Alexander Car...
0
3
00:07.681
00:07.334
00:08.794
00:06.678
00:11.876
00:09.024
Sebastian Weyer
Itthikorn Jit...
3
0
00:06.970
00:10.919
00:07.371
00:13.706
00:06.870
00:11.736
Kin Lok Wong
Florian Truck...
2
3
00:08.758
00:09.666
00:09.803
00:08.687
00:12.328
00:09.231
00:10.528
00:10.563
00:10.039
00:10.031
Feliks Zemdegs
Kevin Hays
3
0
00:08.492
00:10.912
00:06.525
00:09.505
00:08.069
00:09.243
Tanzer Balimtas
Philipp Weyer
1
3
00:12.329
00:07.608
00:08.531
00:06.128
00:09.895
F
00:08.651
00:08.084
Bill Wang
Alexander Car...
3
0
00:07.334
00:09.820
00:08.329
00:09.377
00:06.814
00:09.334
Sebastian Weyer
Florian Truck...
3
0
00:06.514
00:09.879
00:07.446
00:08.991
00:07.616
F
Feliks Zemdegs
Philipp Weyer
3
0
00:06.760
00:07.366
00:06.911
00:07.989
00:06.234
00:09.244
Bill Wang
Sebastian Weyer
3
0
00:08.789
00:10.613
00:06.967
00:07.055
00:07.546
F
Feliks Zemdegs
Bill Wang
3
1
00:07.403
00:07.904
00:08.138
00:07.168
00:07.232
F
00:06.899
00:07.000

Match for third place

Philipp Weyer
Sebastian Weyer
1
3
00:07.407
00:07.273
00:07.528
00:07.129
00:06.551
F
00:07.818
00:07.614

Seeding Phase

1Feliks Zemdegs00:06.061
2Bill Wang00:07.015
3Sebastian Weyer00:07.459
4Tanzer Balimtas00:07.530
5Philipp Weyer00:07.595
6Kin Lok Wong00:07.613
7Pedro Roque00:07.661
8Kevin Hays00:07.804
9Hunor Bózsing00:08.153
10Alexander Carlier00:08.306
11Florian Truckenthanner00:08.388
12Vijay Kishor00:08.460
13Wojciech Knott00:08.462
14Itthikorn Jittaveeroj00:09.203
15Daniel Sheppard00:10.278
16Dmitry Dobryakov

Group A

Feliks Zemdegs
00:06.061
00:08.375
00:07.074
00:07.935
Bill Wang
00:08.035
00:07.598
00:07.015
00:08.134
Sebastian Weyer
00:11.449
00:09.721
00:07.459
00:07.924
Tanzer Balimtas
00:09.000
00:08.975
00:07.530
00:18.287
Philipp Weyer
00:07.831
00:08.172
00:07.595
00:08.987
Kin Lok Wong
00:09.474
00:08.345
00:07.613
00:10.756
Pedro Roque
00:08.886
00:09.666
00:11.565
00:07.661
Kevin Hays
00:07.804
00:09.472
00:08.616
00:11.220
Hunor Bózsing
00:08.266
00:08.153
00:08.301
00:10.183
Alexander Carlier
00:08.468
F
00:08.306
00:08.659
Florian Truckenthanner
00:10.405
00:08.388
00:10.153
00:10.603
Vijay Kishor
00:08.681
00:13.444
00:09.515
00:08.460
Wojciech Knott
00:12.442
00:08.462
00:09.537
00:11.271
Itthikorn Jittaveeroj
00:09.588
00:09.318
00:09.203
00:10.787
Daniel Sheppard
00:11.379
00:10.502
00:10.278
00:11.472
Dmitry Dobryakov
F
Fastest Hand Mixed

Final Standings

1
Bill Wang
2
Philipp Weyer
3
Andrey Che

Knockout Phase

Round of 14

Quarter-Final

Semi-Final

Final

Philipp Weyer
Wojciech Knott
Iuri Grangeiro
1
2
00:18.078
00:18.635
00:19.580
00:17.143
00:19.460
00:16.300
Andrey Che
Kai Long Li
2
0
00:13.657
00:22.727
00:12.009
00:29.913
Karol Zakrzewski
Sebastian Weyer
2
0
00:14.215
00:15.440
00:13.995
00:16.323
Justin Mallori
Hunor Bózsing
Sripad Sarma ...
2
0
00:16.177
00:19.069
00:16.071
00:16.347
Bill Wang
Harry Savage
2
1
00:20.168
00:17.915
00:19.083
00:19.391
00:17.558
00:29.350
Arifumi Fushimi
Qiu Ruohan
2
0
00:13.986
00:15.444
00:15.553
00:20.192
Philipp Weyer
Iuri Grangeiro
2
1
00:18.973
00:15.272
00:12.726
F
00:16.177
00:19.181
Andrey Che
Karol Zakrzewski
2
0
00:14.785
00:23.578
00:13.799
00:15.866
Justin Mallori
Hunor Bózsing
1
2
00:13.528
00:18.753
00:16.983
00:14.756
00:20.525
00:18.548
Bill Wang
Arifumi Fushimi
2
1
00:24.881
00:14.995
00:14.961
00:16.143
00:13.281
00:15.831
Philipp Weyer
Andrey Che
2
0
00:15.868
00:17.761
00:11.351
00:11.817
Hunor Bózsing
Bill Wang
1
2
00:15.540
00:14.224
00:15.563
00:17.598
00:18.182
00:14.493
Philipp Weyer
Bill Wang
1
2
00:16.424
00:16.061
00:13.961
00:14.681
F
00:17.770

Match for third place

Andrey Che
Hunor Bózsing
2
0
00:12.067
00:15.555
00:15.645
00:16.453

Seeding Phase

1Philipp Weyer00:12.230
2Justin Mallori00:13.266
3Bill Wang00:13.690
4Andrey Che00:13.728
5Karol Zakrzewski00:13.856
6Arifumi Fushimi00:14.273
7Hunor Bózsing00:14.646
8Wojciech Knott00:15.538
9Iuri Grangeiro00:15.741
10Sripad Sarma Katrapati00:15.816
11Qiu Ruohan00:16.490
12Sebastian Weyer00:17.130
13Kai Long Li00:17.619
14Harry Savage00:19.462

Group A

Philipp Weyer
00:14.058
00:13.312
00:12.230
Justin Mallori
00:15.020
00:15.317
00:13.266
Bill Wang
00:13.690
00:21.201
00:13.915
Andrey Che
00:14.893
00:13.728
00:16.736
Karol Zakrzewski
00:14.770
00:13.856
F
Arifumi Fushimi
00:15.033
00:14.273
00:14.450
Hunor Bózsing
00:14.646
00:14.898
00:18.933
Wojciech Knott
00:15.538
00:21.275
00:17.656
Iuri Grangeiro
00:16.476
00:15.741
00:17.182
Sripad Sarma Katrapati
00:18.115
00:17.213
00:15.816
Qiu Ruohan
00:17.157
00:16.490
00:19.854
Sebastian Weyer
00:17.567
00:17.130
F
Kai Long Li
00:22.294
00:21.360
00:17.619
Harry Savage
00:19.462
00:22.897
00:19.676
Rescramble Mixed

Final Standings

1
Ricky Meiler
2
Ádám Barta
3
Chris Mills

Knockout Phase

Round of 14

Quarter-Final

Semi-Final

Final

Ricky Meiler
Daniel Sheppard
Aniketh Arya
2
0
00:38.039
00:39.641
00:38.098
00:38.237
Tomáš Novotný
Alexander Botz
2
0
00:31.409
00:41.130
00:31.985
F
Asato Irifune
Harry Savage
2
1
00:31.811
00:45.720
01:08.667
00:52.281
00:35.625
00:52.333
Ádám Barta
Wojciech Knott
Mu Lun Yin
1
2
00:39.394
F
00:41.223
00:38.715
00:36.125
00:31.766
Dmitry Aniskin
Sebastian Weyer
2
1
00:26.720
00:57.663
F
01:08.437
00:31.573
01:01.230
Diego Meneghetti
Chris Mills
0
2
F
00:26.025
00:24.660
00:23.427
Ricky Meiler
Daniel Sheppard
2
0
00:19.785
00:35.543
00:19.445
00:38.541
Tomáš Novotný
Asato Irifune
2
1
F
F
00:27.988
00:28.999
00:49.077
00:29.703
00:32.657
01:11.039
Ádám Barta
Mu Lun Yin
2
1
F
00:39.448
00:27.425
00:28.702
00:23.680
F
Dmitry Aniskin
Chris Mills
0
2
00:22.679
00:21.953
00:26.610
00:26.519
Ricky Meiler
Tomáš Novotný
2
0
00:22.084
00:40.624
00:36.593
00:49.317
Ádám Barta
Chris Mills
2
0
00:24.764
00:54.584
00:57.077
F
Ricky Meiler
Ádám Barta
2
1
00:22.016
00:44.840
00:38.841
00:22.773
00:22.982
00:45.161

Match for third place

Tomáš Novotný
Chris Mills
0
2
00:35.049
00:23.390
00:32.961
00:25.971

Seeding Phase

1Ricky Meiler00:19.948
2Ádám Barta00:22.598
3Dmitry Aniskin00:25.869
4Tomáš Novotný00:31.639
5Asato Irifune00:31.666
6Diego Meneghetti00:32.250
7Wojciech Knott00:32.811
8Daniel Sheppard00:37.314
9Aniketh Arya00:40.009
10Mu Lun Yin00:55.314
11Chris Mills00:55.908
12Harry Savage00:58.170
13Alexander Botz01:15.995
14Sebastian Weyer01:25.003

Group A

Ricky Meiler
00:20.819
00:19.948
Ádám Barta
00:25.673
00:22.598
Dmitry Aniskin
01:07.319
00:25.869
Tomáš Novotný
00:37.652
00:31.639
Asato Irifune
00:33.961
00:31.666
Diego Meneghetti
00:32.250
F
Wojciech Knott
00:32.811
F
Daniel Sheppard
00:37.314
00:39.990
Aniketh Arya
00:45.158
00:40.009
Mu Lun Yin
00:55.314
F
Chris Mills
F
00:55.908
Harry Savage
00:58.170
00:59.781
Alexander Botz
01:15.995
F
Sebastian Weyer
01:25.003
F
Speed Cubing Female

Final Standings

1
Dana YI
2
Karina Beck
3
Kalina Jakubowska

Knockout Phase

Round of 10

Quarter-Final

Semi-Final

Final

Dana YI
Priyadarshini...
Anna Szakály
3
0
00:30.815
F
00:20.150
00:25.091
00:17.597
F
Kristýna Vaštová
Lala Abbasova
Kalina Jakubo...
Nora Christ
Júlia Melo Funes
3
1
00:16.692
00:28.453
00:23.131
00:18.838
00:12.759
00:35.180
00:12.735
00:35.739
Karina Beck
Sarah Fluck
Dana YI
Priyadarshini...
3
0
00:08.197
00:23.898
00:09.939
00:24.896
00:07.739
00:23.426
Kristýna Vaštová
Lala Abbasova
0
3
00:13.414
00:11.760
00:16.094
00:14.765
F
00:13.593
Kalina Jakubo...
Nora Christ
3
0
00:12.482
00:14.691
00:10.448
00:13.738
00:09.396
00:14.078
Karina Beck
Sarah Fluck
3
0
00:08.704
00:13.602
00:09.900
00:16.724
00:10.601
00:16.313
Dana YI
Lala Abbasova
3
0
00:08.476
00:13.360
00:08.022
F
00:07.844
00:12.252
Kalina Jakubo...
Karina Beck
0
3
00:10.036
00:08.021
00:11.158
00:11.096
F
00:10.771
Dana YI
Karina Beck
3
0
00:10.045
00:10.821
00:08.041
00:11.524
00:09.353
00:09.580

Match for third place

Lala Abbasova
Kalina Jakubo...
1
3
00:13.117
00:10.685
00:12.759
00:12.985
F
00:10.550
00:13.692
00:11.521

Seeding Phase

1Dana YI00:08.465
2Kalina Jakubowska00:09.734
3Karina Beck00:09.890
4Kristýna Vaštová00:10.820
5Lala Abbasova00:12.072
6Sarah Fluck00:14.657
7Nora Christ00:16.607
8Priyadarshini Venkatesh00:20.207
9Anna Szakály00:21.601
10Júlia Melo Funes00:29.350

Group A

Dana YI
00:08.787
00:08.465
00:09.390
00:10.691
Kalina Jakubowska
00:10.129
00:10.397
00:09.734
00:10.637
Karina Beck
00:13.579
00:09.890
00:12.987
00:12.042
Kristýna Vaštová
00:15.072
00:10.820
00:16.564
00:14.583
Lala Abbasova
00:13.317
00:12.072
00:12.950
00:14.831
Sarah Fluck
00:16.089
F
00:14.657
00:18.096
Nora Christ
00:18.775
00:18.372
00:18.103
00:16.607
Priyadarshini Venkatesh
F
00:20.207
00:21.723
00:27.421
Anna Szakály
00:23.979
00:21.601
00:23.947
00:35.998
Júlia Melo Funes
00:34.870
00:29.350
00:58.339
F